Yoga PL

„Yoga is the journey of the self, through the self, to the self.”

The Bhagavad Gita

 

Kiedy chcesz coś poprawić w swoim życiu, jest tylko jedno miejsce, w które musisz zajrzeć… w głąb siebie. Jogą zafascynowałam się sześć lat temu, kiedy zupełnie przypadkowo trafiłam na zajęcia grupowe w ramach zajęć uczelnianych. Zaczynałam wtedy studia psychologiczne w Łodzi. Pamiętam kiedy na pierwszych zajęciach nasza trenerka wyjaśniła nam, że skupiając się na treningu fizycznym poprzez wykonywanie asan, po jakimś czasie sami zauważymy inne korzyści, które przyniesie nam praktykowanie jogi. Zauważymy nie tylko zmiany fizyczne w ciele, ale także duchowe. Jeszcze wtedy tego nie rozumiałam, ale nie trzeba było długo czekać na efekty. Od zawsze lubiłam gimnastykę, nie miałam większych problemów z praktyką asan. Jednak z każdym treningiem moja sylwetka stawała się bardziej elastyczna i jeszcze bardziej wygimnastykowana. Joga wspaniale rozciągała mięśnie. Po każdych zajęciach odczuwałam przyjemny kop energetyczny. Po jakimś czasie zauważyłam, że joga ma wiele zalet, o których istnieniu na początku nie zdawałam sobie sprawy. Korzyści duchowe, o których mówiła trenerka także się pojawiły. Joga fantastycznie redukuje poziom stresu. Trening jogi sprawia, że ciało staje się stabilne, a umysł spokojny. Rozluźnienie mięśni przynosi stan relaksu. Uspokojenie umysłu następuje poprzez tonizowanie mięśni oraz zmniejszenie częstotliwości i intensywności przechodzenia napinających impulsów wzdłuż dróg czuciowych. Zatem stan koncentracji oraz uspokojenia umysłu nie jest możliwy do osiągnięcia poprzez inny typ ćwiczeń fizycznych. W pewnym momencie joga stała się stałym elementem mojego życia i doskonałym uzupełnieniem treningów siłowych i cardio. Doskonale rozciąga zmęczone treningiem mięśnie i przynosi rozluźnienie. Praktyka jogi wniosła wiele korzyści do mojego życia: nową energię, chęć do działania, bliższe poznanie siebie i nowe przyjaźnie.

Joga jest praktyką indywidualną, którą każdy może ćwiczyć w domu. Oczywiście na początku dobrze jest zapisać się na zajęcia grupowe, aby pod okiem trenera nauczyć się jak poprawnie wykonywać poszczególne asany. Aby joga przynosiła nam oczekiwane efekty i nie spowodowała kontuzji niezbędna jest poprawna technika oraz nauka oddechu. Asany, czyli pozycje ciała, które powodują napinanie i rozluźnianie mięśni mają lecznicze oraz fizjologiczne działanie na organizm człowieka. Istnieje wiele różnych stylów jogi, dlatego uważam, że każdy może znaleźć coś odpowiedniego dla siebie i swoich potrzeb. Jedni będą woleli intensywny wysiłek fizyczny, a inni będą szukali relaksu. Oczywiście można łączyć praktykę różnych stylów. Joga relaksacyjna może być odpowiednia przed snem albo podczas dnia regeneracji.

Jedną z najpopularniejszych odmian jogi jest Asthanga Yoga, która jest bardzo dynamiczna. Będzie idealna dla osób, które potrzebują intensywnego wysiłku, zastrzyku energii i oczyszczenia organizmu. Ruch jest zsynchronizowany z oddechem. W większości asan trwa się przez pięć oddechów, następnie pozycje są szybko i płynnie zmieniane. Istotna jest tutaj kontrola i zamykanie energii (bandhy) oraz skoncentrowanie wzroku na określonym punkcie (drishti). Ten rodzaj jogi wzmacnia ciało, kształtuje sylwetkę i przeciwdziała bólom pleców, ale nie będzie odpowiedni dla osób, które mają problemy z kolanami. Uważam, że jest to najlepsza forma, aby zacząć swoją przygodę z jogą.

Vinyasa Yoga jest bardzo podobna do Asthanga. Bardzo dynamiczna jednak nie tak rygorystyczna. Kolejność asan tutaj nie obowiązuje, jednak ważne jest aby połączyć oddech z wykonywanymi ruchami. Vinyasa poprawia elastyczność ciała i przynosi spokój umysłu. Właściwie każdy może ją praktykować jeśli nie ma większych problemów ze zdrowiem.

Dobrym wyborem dla osób początkujących będzie także Iyengara Yoga. Zwłaszcza dla tych które mają problemy z kręgosłupem. Charakterystyczne jest tutaj długie trwanie w pozycjach oraz koncentracja na detalach. Precyzja wykonania ruchów jest tutaj najważniejsza, mniej istotny jest oddech – zazwyczaj wprowadzany dla grup zaawansowanych. Aby asany były dokładnie wykonane stosuje się różne pomoce, takie jak: wałki, kostki, paski czy koce. Czasami prowadzący wprowadza elementy medytacji i śpiewania hymnów.

Sivananda Yoga, której twórcą jest Swami Vishnudevananda (opiera się na naukach jego mistrza Swamiego Sivanandy), posiada zawsze ten sam schemat (12 pozycji), trwa 90 minut i zakończona jest relaksacją. Bardzo bezpieczna i łagodna praktyka. Przynosi regenerację. Osoby z problemami z kręgosłupem powinny jednak uważać. Ta forma jogi łączy ze sobą aspekt fizyczny z duchowym. Praktyka asan poprzedzona jest śpiewaniem hymnów. Odpowiednia dla osób początkujących, jedyną trudnością może być pozycja stania na głowie.

Odmianą skupioną na aspekcie duchowym jogi oraz samoświadomości i rozwoju własnego Ja jest Satyananda Yoga. Praktyka przynosi rozwój zarówno fizyczny jak i duchowy. Ćwiczenia składają się z asan, prawidłowego oddychania, medytacji i relaksacji. Uwaga skupiona jest na przepływie energii szczęścia oraz samoświadomości, które prowadzi do oczyszczenia wewnętrznego.

Praktyką jeszcze bardziej skupioną na duchowości, idealną dla osób, które poszukują czegoś więcej w jodze i chcą osiągnąć wyższe stany świadomości jest Kundalini Yoga. Kundalini jest uśpioną energią, która drzemie w każdym człowieku. Poprzez praktykę Kundalini Yoga możliwe jest jej obudzenie, osiągnięcie wyższego stanu świadomości, poznanie siebie. Na zajęciach praktykuje się medytację, otwieranie zamków energetycznych, mudry (postawy ciała, położenie języka i oczu), śpiewanie mantr i hymnów.

Opisałam najpopularniejsze style, z którymi możemy się spotkać w szkołach jogi oraz fitness clubach. Jednak praktyka jogi zyskuje na popularności. Aby dotrzeć do szerszej rzeszy osób powstają jej nowe odmiany. Każdy może znaleźć tutaj coś dla siebie, a czy wolimy tradycyjne czy bardziej nowoczesne formy jogi zależy od nas samych. Obecnie możemy spotkać także; jogę hormonalną, jogę dla twarzy, Viniyogę czy Bikram Yogę (praktykowaną w pomieszczeniu 36-42°C).

yoga2

5 thoughts on “Yoga PL

  1. Fit Klara says:

    super! zmotywowałaś mnie 🙂 chętnie spróbuję czegoś nowego

    Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *